PoradyCzym myć panele podłogowe?
mycie podłóg

Czym myć panele podłogowe?

Mycie podłogi to jedna z najczęstszych czynności związanych z utrzymywaniem porządku w domu. Wielokrotnie padają jednak pytania, jak czyścić panele, by nie pozostawały na nich smugi czy ślady brudu. W tym wypadku rozwiązań jest kilka. Co warto stosować? Czym myć panele podłogowe?

Detergenty do mycia paneli

Panele podłogowe są popularnym wyborem podczas urządzania wnętrz, jednak ich późniejsza pielęgnacja nie zawsze bywa łatwa. Wielu producentów oferuje specjalne detergenty, które mają ułatwić to zadanie. Zazwyczaj są to produkty uniwersalne, choć nie brakuje również środków przeznaczonych do konkretnych typów paneli, np. laminowanych czy drewnianych. Z pewnością bezpiecznym wyborem będzie delikatny płyn do mycia podłogi, który nie wytwarza zbyt dużej ilości piany. W przeciwnym razie na panelach pozostaną widoczne smugi, które nie poprawią estetyki pomieszczenia. Zawsze trzeba też zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie sposobu użycia detergentu, by nie stosować go w nadmiarze. Należy również pamiętać, że tego typu płyny do podłogi mają różnorodne wersje zapachowe o rozmaitej intensywności. Warto więc wybrać tę, która najbardziej odpowiada domownikom. Od czasu do czasu należy użyć dodatkowo preparatu nabłyszczającego. Produkt stworzy na powierzchni paneli warstwę ochronną, nadającą blasku i zabezpieczającą przed powstawaniem zarysowań.

domowe środki

Zakup płynu to szybkie i proste rozwiązanie, jednak panele podłogowe można myć także metodami domowymi. Skutecznym sposobem jest użycie octu. Produkt posiada właściwości czyszczące, dezynfekujące i nabłyszczające, dzięki czemu panele będą w nienagannym stanie. Na czym polega ta metoda? Wystarczy połączyć szklankę octu z pięcioma litrami ciepłej wody. Inna wersja zakłada również użycie jednej łyżeczki szarego, sproszkowanego mydła lub odrobiny płynu do mycia naczyń. Należy wspomnieć, że ocet jest skutecznym środkiem myjącym, jednak posiada charakterystyczny zapach. Aby pozbyć się tej woni, można do tworzonej mieszanki dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Po umyciu paneli takim środkiem warto jeszcze raz oczyścić je samą wodą, by mieć pewność, że nie pojawią się żadne smugi.

Panele podłogowe a sprzęt myjący

Ważnym elementem dbania o czystość podłogi są również akcesoria. Wiele osób myje panele zwykłym, tradycyjnym mopem np. ze sznurkową końcówką czy płaską nakładką z mikrofibry. Elementy te są bardzo chłonne, dlatego przed rozpoczęciem porządków należy dobrze odsączać je z wody. Panele podłogowe, na skutek nadmiaru wilgoci, mogą bowiem ulec zniekształceniu i przebarwieniu. Komfortowym rozwiązaniem są mopy obrotowe ze specjalnymi wiadrami. Zestawy te pozwalają na automatyczne, szybkie i wygodne odwirowanie mokrej nakładki.


Panele można myć również za pomocą dobrej jakości mopa parowego, czyli konstrukcji przypominającej pionowe odkurzacze bezprzewodowe. Sprzęt ten posiada zbiornik na wodę, która pod wpływem ciepła przemienia się w parę wodną wyrzucaną z dużą siłą na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie skutecznie czyści trudny do usunięcia brud powstały m.in. z tłuszczu, kurzu czy pleśni, eliminując przy tym bakterie.


Nie można zapominać o cieszących się dziś dużą popularnością robotach sprzątających z funkcją mycia podłogi. Stosując tego typu sprzęt nie ma potrzeby używania detergentów. Podobnie jest w przypadku korzystania z mopów parowych.

No products in the cart.