PoradyCo pod panele podłogowe?
materiały pod podłogi

Co pod panele podłogowe?

Podłogi z paneli to najczęstszy wybór użytkowników. Bardzo wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji, tańsze od drewna czy innych materiałów wykończeniowych. Położenie podłogi z paneli nie należy do trudnych, jednak aby cieszyć się piękną podłogą przez lata trzeba zastosować odpowiedni podkład.

materiały pod panele podłogowe

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać biorąc pod uwagę przede wszystkim ocenę podłoża, na którym panele będą ułożone. Panele podłogowe to produkt bardzo wrażliwy na wilgoć, więc priorytetem jest zabezpieczenie przed jej działaniem.


Wpływ na wybór podkładu ma także ogrzewania podłogowe – nie wszystkie materiały nadają się do przykrywania instalacji grzewczej. Do tego celu używa się podkładów o niskim oporze cieplnym. Jeśli z kolei nasza panelowa podłoga będzie kładziona na zimnym stropie sąsiadującym z piwnicą lub innym nieogrzewanym pomieszczeniem z którego ciągnie zimno, to pod panele musimy położyć dobry izolator termiczny.


Warto także dokonać oceny jakości posadzki pod względem nierówności. Generalnie posadzka powinna być wylana w taki sposób, aby odchylenia wynosiły nie więcej jak 2 mm na długości 2 m. Odpowiednio dobrany podkład pozwoli skorygować różnice poziomu, drobne nierówności w strukturze posadzki oraz pozwoli na swobodną pracę paneli, która jest pochodną zmiany temperatury i stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Szukając odpowiedzi na pytanie co pod panele podłogowe warto także dokonać oceny akustyki pomieszczenia. Jeśli chcemy solidnej izolacji akustycznej musimy zaopatrzyć się w nowoczesne materiały, które taką nam zapewnią.

Jakie podkłady pod panele wybrać?

Oto przegląd najważniejszych grup materiałów stosowanych pod podłogi panelowe:

  1. XPS – polistyren ekstrudowany; może mieć grubość do 6 mm; wysoki opór termiczny – warto zastosować w pomieszczeniach wymagających solidnej termoizolacji od podłoża; doskonale tłumi hałasy; XPS można stosować na posadzkach z niewielkimi nierównościami; materiał sprzedawany w formie płyt, w rolkach oraz w harmonijkach – obecnie najbardziej preferowana, bardzo ułatwiająca pracę forma nazywana nową generacją płyty, dzięki której panele układa się pięć razy szybciej.
  2. PUM – podkład poliuretanowo –mineralny; bardzo wytrzymały na obciążenia, doskonale chroniący przed wilgocią, o wysokich parametrach izolacji akustycznej (równie dobrze tłumi dźwięki odbite jak i transmisyjne przenoszone przez stropy); PUM poleca się do układania paneli na ogrzewaniu podłogowym; materiał stosunkowo drogi, ale o jakości adekwatnej do ceny.
  3. PEHD – polietylen o dużej gęstości; bardzo dobry materiał do ułożenia na instalacji ogrzewania podłogowego; doskonale wygłusza dźwięki odbite, nieco gorzej uderzeniowe; bardzo dobra hydroizolacja; PEHD można stosować w pomieszczeniach mocno eksploatowanych – ma dużą trwałość oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

panele na sposób tradycyjny

Trzy powyżej opisane grupy materiałów należą do segmentu wyrobów wyprodukowanych w oparciu o najnowsze technologie chemiczne. A co polecić pod panele dla tradycjonalistów oraz zwolenników ekologii ? Tu także jest wybór:

  1. Korek – bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią; jest odporny na działanie grzybów i pleśni; można go długotrwale obciążać, ale nie nadaje się do pomieszczeń często używanych typu przedpokój czy kuchnia; nie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym.
  2. Tektura falista – lekka, łatwa w ułożeniu, ale bardzo nietrwała; nieodporna na działanie wilgoci, nie redukuje hałasu; doskonale przewodzi ciepło, więc jest idealna w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
  3. Eko-płyta – materiał podkładowy używany pod panele i pod podłogi z drewna; nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe; średnia izolacja akustyczna; niezbyt duża odporność na wilgoć.
  4. PE – pianka poliuretanowa – popularny, bardzo tani i prosty w zastosowaniu podkład pod panele; materiał nietrwały, naraża panele na degradację; przy uszkodzeniach podłogi producenci najczęściej nie uznają gwarancji, jeśli pod panelami położono PE.

Jaki materiał wybrać?

Pytanie o optymalny materiał warto zadać sprzedawcom w sklepie budowlanym. Podając parametry podłogi i wszelkie warunki mające wpływ na jej funkcjonalność mamy szansę na wybór najlepszego produktu, który sprawdzi się w naszym domu i zapewni panelom żywotność, pełną funkcjonalność, niezmienny wygląd przez lata.

No products in the cart.